Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

BRADAVICKÁ Knihovna

Zajímavé
 
17.kniha-Kouzelné předměty v Bradavicích
 
Moudrý klobouk
Každý kdo příjde poprvé do Bradavic, se musí nechat zařadit do jedné ze čtyř kolejí. Koleje mají názep od svých zakladatelů : Godric Nebelvír – Nebelvír, Helga z Mrzimoru – Mrzimor, Rowena z Havraspáru – Havraspár a Salazar Zmijozel – Zmijozel. Do Nebelvíru se dostanou odvážní, Mrzimor zas vítá všechny šikovné a ochotné, Havraspár je především pro žáky s chytrou hlavou a s důvtipem a ve Zmijozelu se uchytí ti, kteří se ničeho neštítí, jen aby došli svého cíle.
Moudrý klobouk vypadá na první pohled velmi staře. Je velký a špičatý, celý zaplátovaný a velmi špinavý. Zpočátku je nehybný, ale potom sebou párkrát škubne a vedle krempy se otevře trhlina podobná ústům. Poté klobouk začne zpívat svou každoroční píseň, kde seznamuje s kolejemi. Potom umlkne a zůstane nehybně stát. Nakonec si ho žáci jeden po druhém nasazují na hlavu, aby mohl klobouk nahlénout do jejich duše. Poté vyřkne jméno koleje, do které dotyčného žáka zařadil. Moudrý klobouk je velmi čaromocný předmět, který již stvořili zakladatelé školy, se nachází v ředitelově pracovně.Zrcadlo z Erisedu
Zrcadlo z Erisedu je skvostné, až po strop vysoké zrcadlo. Stojí na dvou nohách a má zdobný zlatý rám. Nahoře na oblouku je vyrytý nápis Erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi. Ukazuje jen ty nejhlubší a nejusilovnější tužby našeho srdce. Neposkytuje však vědomosti ani pravdu. Byli i lidé, kteří před ním promarnili celý život. Avšak i přesto všechno, pokud v něm uvidí někdo nějakou věc, kterou by chtěl získat, ale nezneužít, dokáže tu věc ze zrcadla získat. Ale dokáže to udělat pouze člověk s čistými úmysly a čistým srdcem.Tajemná komnata
"Všichni samozřejmě víte, že bradavickou školu založili před více než tisíci lety - přesné datum neznáme - čtyři největší kouzelníci a čarodějky té doby. Jejich jména nesou čtyři koleje naší školy: byli to Godric Nebelvír, Helga z Mrzimoru, Rowena z Havraspáru a Salazar Zmijozel. Společně zbudovali zdejší hrad, daleko od slídivých očí mudlů, poněvadž prostí lidé za oněch časů měli z kouzel strach a čarodějky i kouzelníci byli vystavováni neustálému pronásledování. Po několik let zakladatelé pracovali ve vzájemné shodě, vyhledávali mladé chlapce a dívky, u nichž se projevovaly čarodějné schopnosti, přiváděli je na hrad a vyučovali je. Potom však mezi nimi začali být neshody a rozepře mezi Zmijozelem a ostatními byla den ze dne větší. Zmijozel požadoval, aby studenty přijímané do Bradavic vybírali pečlivěji. Zastával názor, že výuka kouzelných umění by měla zůstat jen v rodinách, kde všichni jsou kouzelníci, a bránil se přijímat studenty z mudlovských rodin, o kterých se domníval, že jim nelze důvěřovat. Po nějaké době v této otázce došlo k vážnému střetu mezi Zmijozelem a Nebelvírem, a Zmijozel ze školy odešel. Až potud existují spolehlivé historické prameny. Poctivá fakta však zatemnila smyšlená legenda o Tajemné komnatě. Tvrdí se, že Zmijozel zbudoval na hradě skrytou místnost, o které ostatní zakladatelé nevěděli. Podle té pověsti Zmijozel komnatu zavřel a zapečetil, aby ji nikdo nemohl otevřít až do chvíle, kdy do školy přijde jeho právoplatný dědic. Jedině zmijozelův dědic dokáže Tajemnou komnatu otevřít, vypustit hrůzu, která se v ní skrývá, a s její pomocí očistit školu ode všech, kdo nejsou hodni studovat kouzelná umění."
 
18.kniha-Dějiny kamene mudrců
 
 
VAROVÁNÍ: následující přehled obsahuje některé pointy.

před 600 lety
Nicolas Flamel vytváří Kámen mudrců, jednu z nejpodivnějších a nejmocnějších kouzelných substancí vůbec, a během následujících staletí ho používá, aby sobě a své manželce zajistil věčný život. Flamelův kámen je jediný svého druhu, který se dochoval až do 20. století.

začátek 20. století
Albus Brumbál spolupracuje s Flamelem na rozličných alchymistických projektech. Oba muži se stávají blízkými přáteli a partnery.

polovina 20. století
Kámen je uschován ve vysoce velmi přísně střeženém trezoru č. 713 v Gringottově bance.

jaro 1990-1991
Bradavický učitel profesor Quirrell se během svého ročního volna setkává s Voldemortem, který se do té doby ukrýval v albánských lesích. Quirrell se dostává do Voldemortova vlivu a stává se jeho služebníkem. Temný pán se rozhodne získat Flamelův Kámen mudrců a získat tak nesmrtelnost.

31. červenec 1991
Hagrid vyzvedne Kámen z trezoru č. 713 a odváží ho do Bradavic, kde pro něj Brumbál mezitím připravil bezpečné místo. Quirrell se na Voldemortův příkaz pokouší trezor vyloupit, ten je však již prázdný.

srpen 1991
Brumbál uloží Kámen do komnaty ukryté hluboko pod Bradavicemi a spolu s dalšími profesory se postará o jeho důkladné zabezpečení.

31. říjen 1991
Quirrell ve škole vypustí trolla a snaží se tak odvést pozornost od svého pokusu projít kolem tříhlavého psa. Jeho plán je zmařen profesorem Snapem, který ho již podezírá a jde k padacím dveřím, aby Quirrella zastavil. Tříhlavý pes Snapea poraní na noze.

konec prosince 1991
Harry Potter objevuje Zrcadlo z Erisedu, které poté Brumbál přemísťuje a ukrývá do něj Kámen mudrců. Zrcadlo tak slouží jako poslední kouzlo chránící Kámen.

večer 4. června 1992
Quirrell, který své tělo sdílí s Voldemortem, projde kolem tříhlavého psa a překoná i ostatní kouzla, se Zrcadlem si však neví rady. Harry Potter, Hermiona Grangerová a Ron Weasley ho sledují. Harry musí čelit Quirrellovi i Voldemortovi a mimoděk Kámen získá. Voldemort se málem Kamene zmocní, je ale přemožen, protože Quirrell se díky prastarému kouzlu nemůže Harryho dotknout.

5. nebo 6. červen 1992
Brumbál si pohovoří s Nicolasem Flamelem a kámen je později jednou provždy zničen.
TOPlist
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek